Governor Terms of Office

Governor

Full Name

Governor

Category

Term of office start date

Term of office end date

Appointing Body

 

Positions of responsibility

2019-20 Attendance

(% of mts attend cf no invited to)

Miss Katherine Jane Aldred Headteacher 15.05.15 Ex officio 100%
Mr Steven William Barker Co-opted 01.05.19 30.04.23 FGB Chair of Governing Body 100%
Mr John McInnes Bauld Co-opted 01.05.19 30.04.23 FGB  100%
Mrs Karen House Local Authority 13.02.19 12.02.23 FGB 100%
Mrs Angela Harbor Co-opted 12.02.2020 11.02.2024 FGB 100%
Mrs Victoria Carolyne Ann Furst Co-opted 02.12.19 01.12.23 FGB Vice Chair of Governing Body 67%
Ms Sally Greenslade  Staff  01.05.18  30.04.22  Elected  –  100%
Mr Paul Tansiri Parent 12.06.17 11.06.21 Elected 83%
Mr Raphael Hewitt Parent 29.04.2020 28.04.2024 Elected 100%

Governors who have left the Governing Body during the past 12 months

Governor name & date left Governing Body

Governor

Category

Term of office start date

Term of office end date

Appointing Body

Membership of committees

Positions of responsibility

2019-20 Attendance

(No of mts attend cf no invited to)

Mrs Zoe Louise Ross Parent 14.05.16 25.11.19 Elected 50%